A japnok igen udvariasak, ezrt minden nv el tesznek egy gymond jelzszt, ami attl fog hogy a szemly ki nekik.
San
A san megszlts a tiszteletads egyik formja a beszdben. A nevek utn szoktk tenni, ezzel egy bizonyos rangot, vagy kort jellve. Fordtsokban ugyan tiszteletadsi cmknt hasznljk a sant, de valjban a san nem egyenl egy mr. vagy ms. megszltssal. Ha valaki san-knt beszl magrl, az vagy azt ri el, hogy hihetetlenl gyerekesnek tnjn, vagy azt, hogy h, mr mr egoista kisugrzsa legyen.
Vllalatoknl is gyakori a san megszlts, az egymssal zleti kapcsolatban lv cgek, vagy munkatrsak gy szltjk egymst, mint pl.:Mika-san.
Kun
A kunt elssorban frfiak ill. fik megszltsban hasznljk, nagyon ritkn mondjk nkre is de ez a legritkbb esetekben. ltalban a korban nagyjbl egyez fik, frfiak szlthatjk egymst kunnak, illetve ezt a rangjuk is meghatrozhatja. A nk is szlthatnak gy egy adott frfit fit, ha j bartsgban vannak, vagy kzeli ismersk. ltalban ez a kt ember kzti kapcsolattl fgg. zleti krnyezetben a nket, leginkbb a fiatal nket szlthatjuk kunnak, ez leginkbb az idsebb frfi dolgozktl hallhat a nk irnyba. Elfordul az is, hogy a hm nem hzillatot hvjuk san-nak pl.: naa-san.
Csaldtagok kztt ltalban nem hasznlatosak az ilyen rangjelzsek, hacsak a rang nem a becenv rszt kpezi pl.: Akira-kun=Akkun
Chan
A chan a sanhoz nagyon hasonlt, ltalban a gyermekek s a nk megszltsra hasznljk. Szintn hasznlatos llatnevek toldalkaknt, szeretk vagy rgi j bartok kztt is. A chan kedveskedsknt is hasznlhat esetleg iskols fik kztt a lealacsonytst gnyoldst fejezhet ki. A szlk ltalban j szndkkal, kedves beczsknt hasznljk a chant, mind fi, mind lny gyermekeik irnyba. Felnttkorban olyan kedves nismersk fel is hasznlhat, akit nagyon kedvelnk.A chan leginkbb nies szhasznlat, a frfiak nem cmzik meg egymst channak, hacsak nem egy apr fi gyermekrl van esetleg sz.
Sempai vagy kohai
A sempait ltalban a magasabb rang kifejezseknt hasznljk, pl.: az iskolban mondjuk a dikelnkt sempaiknt szltjk a diktrsai. Az orvosokat is gyakran szltjk sempainak, ez egy megfelel md arra, hogy kifejezzk egy szemly rangjt.
Sensei
A senseit ltalban a tisztelet megadsra, kimutatsra hasznljk. Ha valaki senseiknt szlt meg egy msik szemlyt az azt bizonytja, hogy az illet nagy tisztelettel tekint a megszltott szemlyre. Orvosokra s gyvdekre is mondhatjuk, hogy sensei. A sensei legpontosabb fordtsa, tant, tanr, vagy professzor.
Sama
A sama a san formlisabb verzija, melyet ltalban a legnagyobb csodlat s tisztelet kifejezsre hasznlnak, vagy ha munkakapcsolat van kt ember kztt, vagy az elad a boltban is illethet a sama jelzvel. A testvrek kztt is elfordul ez a fajta megszlts, kifejezve a kettejk kztti rang, vagy anyagi eltrseket, esetleg a korbli klnbsget. A rajongsunk trgyt is hvhatjuk samanak hiszen ezzel kifejezzk az irnta rzett tiszteletet s a mlyen gykerez rajongst.
Shi
A shi megszltst formlisan szoktk hasznlni pl.: ha kt zleti partner csak levelezsi ton kommunikl akkor a shi megszltst hasznlja. A shi ltalban paprra vetve lthat, jogi iratokban, hivatalos levelekben, perek vagy gyvdi krelmek alkalmval. Ezt a megszltst leginkbb nyomtatsban szeretik hasznlni, formlis jogi procedrk alkalmval.
Ue
Az Ue szintn egy tiszteletet ad megszltsi md, az anyukt s apukt is meglehet ilyen mdon szltani. Ha egy hitelkrelmez levlben mondjuk nincs szksg olyan pontos adatokra, akkor pl.: al lehet gy rni, hogy ue.-san. Ez affle helyettest sz is, mint azt az elz plda mutatja, persze ez nem azt jelenti, hogy be lehet gy jelentkezni, hogy ue-san ezt ltalban csak formlis ton, papron szoks hasznlni.
Dono/Tono
Egy felsges szemly vagy trgyra hasznljk. Ezeket a megszltsokat ugyan mr Japnban nem nagyon hasznljk, max. egy levlben. Az angolban ezeket gyakran r, s hlgyknt fordtjk, br igaz semmi nemes sttuszra nem utal.
Kirlyi s hivatalos cmek
Heika: Ezt egy uralkod neve vghez szoktk tenni.
Denka: Ezt egy nem fggetlen kirlyi nv vgre teszik.
Kakka: A kakka kifejezst, a nagykvetekre s llamfkre hasznljk.
Hime: A kifejezst tbbnyire a hercegnkre mondjk, de ha mg illedelmesebbnek akarsz tnni, akkor inkbb a sama.
Harcmvszeti cmek
Renshi: Oktat.
Kyōshi: Halad tanr.
Hanshi: Vezet szakrt, vagy nhnyan nagymesterknt hasznljk.
Meijin: Vizsgztatk
Egyb cmek
Kaicho: Valaminek a szerevezjre szoktk ezt mondani.
Koucho: Japnban az iskola igazgatjt illedelmes gy megszltani.
Senshu: Egy j sportembert szoktak megszltani ezzel.
Kyoushi: Japnban mg ma is hasznlatos szernyebb szinonima taln a sensei-re, mert ez is egy oktatt jelent.
Oyakata: A sz szerinti rtelmben, a szl helyett valaki.
Shihan: F oktat.
Shidouin: Kzvett oktat.
Shisho: Ez egy msik kifejezs, amit a harcmvszeti oktatkra hasznlnak.
Zeki: Sz szerint akadly, amit szum birkzkra hasznltak a fels kt felosztsban.
|