A japánkert, az ázsiai kertkultusz egyik legelengedhetetlenebb része, e nélkül a kultúra elképzelhetetlen lenne. A japánkerteket mind magán területek, mind templomok, szentélyek környékén megcsodálhatjuk. A japánkert érzelmeket tükröz vissza, mindenki egyedien készíthet el a maga szentélyeként, hogy ezen a helyen mindig boldognak, nyugodtnak érezhesse magát. Japánkertet elmélkedésre, a gondolatok tisztázására is hoznak létre, az ilyesfajta kerteket pedig bárki meglátogathatja aki egy kis békére, a gondolataik tisztázására vágyik, vagy csak szeretne kicsit kikapcsolódni. Ahhoz, hogy valaki japánkertet tudjon kreálni saját otthonának udvarából, meg kell ismernie a feng-shui művészetét, és behatóbban foglalkoznunk kell ezzel a témakörrel, hiszen így adjuk bele a szívünket, lelkünket. A japánkertnek 4 fajtája van,ezek közül lehet válsztani, ill ezeket is érdemes behatóban tanulmányozni. A következő négy fajtát különböztetjük meg:
- a Teakertet
-az Üldögélőkertet
- a Tókertet
-és a Sétakertet
Teakert
A Teakert kialakulása nem meglepő ismerve, a japán teakultuszt, az pedig, hogy ez egy igen elterjedt fajtája a japánkerteknek nem is kell említenem. A Teakertet a teaházhoz vezető ösvényen/úton tekinthetjük meg, majd a teaszertartásról visszajövet is gyönyörködhetünk a látványban. Ez egy csodálatos élményt ad hiszen, egy békés teaszertartás előtt lélekben is megtisztít a természet ilyesfajta közelsége, majd a szertartás után is kellemes emlékeket ad nekünk.
Üldögélőkert
Ahogyan a nevéből is látszik ennek szépségét pihenés közben is csodálhatjuk, a verandán ücsörögve, vagy a nappaliból kifelé kukucskálva az ablakon. Az üldögélőkert szintén jó választás lehet, ha szereted a természetet, és olyankor is szeretnéd látni kedvenc virágodat, vagy fádat, ha éppen a nappaliban teát szürcsölgetve olvasgatsz, s közben ki-ki pillantasz az ablakon. Természetes nem csak ilyen módon lehet gyönyörködni egy ilyen fajta kertben, de a nevét erről kapta.
Tókert
A Tókerteket többféle módon is ki lehet alakítani, lényege, hogy a víz jelentős szerepet kapjon benne. A legjobb megoldás a természetes tó, mai már adott, ám ha erre nincs módunk, akkor a sokkal elterjedtebb mesterségesen kialakított tavak környezetét is gyönyörűvé varázsolhatjuk. A Tókertek egyik jellegzetes tulajdonsága, hogy a ház, vagy szentély (attól függően, hogy magánkert, vagy egy szentély környéke), mintegy szigetként emelkedik ki a vízből, illetve a kis tavat átívelő kőhidak is fontos részei a kertnek. A Tókerteket többnyire csónakról érdemes megcsodálni, így lehet a legjobban élvezni a látványt, miközben a tóban is felfedezhetjük a szépséget.
Sétakert
A Sétakertben a lényeg, hogy egy előre megtervezett ösvényen kell végigsétálnia, amely a kert legkülönbözőbb leggyönyörűbb pontjaira is elkalauzolják a látogatót. A kertet gyakran alakítják ki úgy, hogy az ősvény hepehupás legyen, így arra kényszerítve a sétálgatót, hogy a lába elé nézzen, majd amikor újra felpillant, egy csodálatos látvány tárul a szeme elé, ezzel elállítva még a lélegzetvételét is, mintegy meglepetésszerűen.
|