Január 1-3.
Az Újév Ünnepe (Shogatsu)
Az újév Japán legfontosabb ünnepe, hiszen ott úgy tekintik hogy minden év külön-külön idő, tehát minden Január 1-jén valami új kezdődik. Szilveszterkor a hosszú életet szimbolizáló, hajdina-tésztát eszik. Január 1-je, ígéretes nap a tradíció szerint az elkövetkező évet szimbolizálja, tehát ha az újévet boldogan töltik el akkor az egész évül boldog lesz. Ezért kell ezért stresszmentesen, boldogan átélni a napot. A házaknak, szobáknak feltétlen tisztának kell lennie, a bejáratót és az autókat (ha van) feldíszítik, de csak ennyi hiszen dolgozni nem szabad. Éjfélkor 108 X megkongatják a harangokat ezzel elűzve a buddhizmus 108 rossz szellemét. Mindhárom napon tradicionális ételeket és italokat fogyasztanak.
Január második hétfője
A felnőtté válás napja
Ezen a napon a 20 éves fiataloké a szerep, hiszen ők ekkor válnak felnőtté. Japánban a felnőttkor 20 éves kortól van, tehát akkortól lehet szavazni, dohányozni és szeszes italt fogyasztani.
Február 3.
A tavasz kezdete (Setsubun)
Igaz ez nem egy hivatalos ünnep, mégis a Japánok életében igen fontos. A régi kínai, buddhista naptár szerint ekkor kezdődött az újév. Az ünnep lényege az gonoszság elűzése az óévből, a betegségek és rossz szerencsék semmisé tevése, és legfőképpen üdvözölni az újévi boldogságot, az egészséget és a jó szerencsét. Ezt a mame-maki nevezetű különleges rituáléval csinálják, magyarul babonázás. Többnyire az apa beöltözik ördögnek és a család többi tagja El a Démonnal! Ide a jó szerencsét!" felkiáltással babszemekkel dobálja őt. Ha valaki egyedül él annyi babszemet eszik meg ahány éves vagy csatlakozik a helyi ünnepléshez. Itt a hírességek dobálják a rizspogácsákat és ha egy ember elkapja egész évben szerencsés lesz. |