Egy átlagos Japán családban a gyereket 7-8 körül indulnak a suliba a férj meg dolgozni. A feleség viszont az első gyerek után már nem dolgozik. A család többi tagja a menzán ebédel vagy otthonról visz kaját. Este van a főétkezés, a háziasszony mindig főz vacsorát. A férj sokszor csak elég későn jön haza, a feleségnek meg kell várnia. A Japán reggeliben nélkülözhetetlen a savanyúság a miso leves, és természetesen a rizs. Ezen kívül lehet sült vagy szárított hal, párolt zöldség féle, rántotta stb. Manapság már egyre inkább elterjedt hogy reggel megesznek gyorsan egy szendvicset és egy forró kávét isznak. A felvágott nagy bő választék, sonka sonkával. xD A kenyér nélkül többnyire amerikai típusú, de van francia pékség is.
Ha az ember otthonról viszi az ételt az általában egy cuki kis dobozba van szépen elrendezve. Van benne rizs, savanyúság, és 4-5 féle ételből egy kevés; sült hal, hús pogácsa (na az meg mi? o_O) vagy ami eszükbe jut tetszés szerint. Ilyen készletet a boltban is lehet kapni, és elég gusztusosak ráadásul nem is drágák. 400-1500 yen. Egy yen kb. 2 forint. (ami már rég nincs tehát 5)
A munkahelyi menzát egy vagy több cég is támogatja ezért itt olcsón lehet enni, de vannak a közelbe elég sok éttermek is amik nem is olyan drágák. A menzán egy menü 400-500 yen, étteremben 800-1500 yen.
A másik fő ételcsoport, a tésztafélék. Három típust különböztetünk meg: udon, ami frissen készül kb. 5mm átmérőjű búzalisztből és vízből gyúrt puha tészta. A soba (Soma xD) különféle gabonalisztekből készült spagettiszerű tészta. És a ramen kínai eredetű tojásos spagettiszerű tészta. Az udon-ból és a ramen-ből leveseket is készítenek, egy tálra. A soba-t viszont megfőzve és kihűtve, nori--val megszórva wasabi-val ízesített dashi-ból és szójaszószból készült szószba mártogatva eszik. A tésztát a férfiaknak szinte muszáj szürcsölve enni, különben azt hiszik hogy nem ízlik. Van még a curry-s rizs is, amit mindenki úgy eszik ahogy akarja. A vacsora hogy mi az mindenhol más lehet. Az igazi Japános evéshez mindig kell valami leves, többnyire miso. Az egyetlen változatosság itt az alapanyagok keverése.
|