Mi is ez?
A bonsai, egy mesterségesen alakított fafajta, amely formára van vágva. Más néven még tálcás kertészkedésnek is hívják, mivel a legismertebb formája, tálkában nevelt és alakított. Van róla egy-két tévhit is miszerint növényfaj, ami persze nem igaz. A másik miszerint a bonsai szobanövény, ez viszont csak a trópusi-szubtrópusi fajokról lehet elmondani Egy átlagos magyar ember nem tudná eltartani a fát, mivel a bonsai igényeit még egy Japán ember is alig tudja betartani. (Habár én láttam az Auchan-ba... csak marha drága volt...xD) Magas és kiegyenlített hőmérséklet, magas relatív páratartalom.
Történelmi rész
A bonsai fát már a Tang-Dinasztia idejében is ismerték. Eredetét valaki a Kínaiakhoz vezeti vissza, mivel úgy hiszik hogy gyógyítók ilyen módon szállították gyógynövényeiket. Régebben a bonsai alakját valamilyen állathoz formálták, néhány ilyen ősrégi darab máig is megmaradt.
A Japánok a kínai stílusból vették át a bonsai-t, Japánban ez a 7-9. századtól jött divatba. Ezekben az időkben a bonsai még csak egy szórakozást elütő fadarab volt, de ez idővel megváltozott.
Gondozás
Többnyire a szabadban tartják őket, asztalon, vagy állványon télen vagy nyáron. Ám ettől még a lakásban is előfordulhat.
Öntözés: Mivel sokkal kisebb a törzse mint bármely más fának, ezért célszerű akár naponta öntözni, vagy egy-két faját permetezni. A rügyeket tilos locsolni, mert akkor a bonsai elsorvad és elkezd visszafelé fejlődni.
Fontos fürdetni is de mértékkel, a szabadtéri és a szobai bonsai igényei különböznek. A melegebb időszakban inkább este öntözzük meg.
Talaj: A bonsai-t érdemes 2 évente átültetni, humuszos, kerti földes, homokos talajban. Lehet akár trágyázni is de ésszel.
|