Japánban két fajta tánc van az egyik az Odori ami Edo korszakban alakult ki és a Mai ami Japán nyugati részén terjedt el. Az odori amit többnyire a kabuki drámákban alkalmaznak. A japán táncban a Mai stílusnak két verzióját ismerhetjük. Az egyik a Kyomai és a Kyoto stílus. A Kyomai 17. században feljődött a Tokugawa időszakban. A tánc stílusát befolyásolja az elegancia és a kifinomultság. A másik tánc a So-ran Bushi, ami szintén egy hagyományos tánc Japánban.
Hagyományos japán táncok:
Több fajta hagyományos japán tánc van. Ezek a táncok nagyon hasonlítanak egymásra, sok a közös jellemzőjük, mégis mindegyik, egyedülálló, a maga nemében páratlan. Néhány egy-egy történetet mesél el, másokat emberek találnak, ki az ő történetüket meséli el. Négy különböző táncot különítünk el, a Kabuki a Noh Mai a Bon Odori és a Nihon Buyo.
Kabuki
A Kabuki egy színpadi tánc, egyfajta színarab. Ez a tánc a 17.században jött létre egy papnő által,akivel Okuni Okuni táncolt, álarc nélkül, rendkívül temperamentumos módon. A kabuki a néptánc és a vallások tánc egyik keverkéke. Amikor ez a tánc a Nenbutsu Odori, először került a nagyközönség elé, akkor körtáncnak, nagyközönségnek készítették. Ez a tánc az érzékisége miatt vált népszerűvé japán szerte. A legtöbb táncos prostituált volt, mivel akkoriban a közönség legnagyobb része férfiakból állt. A Due tánc színházi részéből kizárták a női előadókat a kultúra megtartása miatt. A férfielőadásokban résztevevő előadók szintén a testükből éltek. Ezek az előadások ma már teljes egészében férfiak által vannak elkészítve, ám zeke többnyire már csak az idősebb korosztály körében népszerű.
Noh Mait
A Noh Mai a 13. században ütötte fel a fejét. A Noh Mai kész zenére van koreografálva, ami többnyire egy fuvola és kézdobból áll, egy kicsiből és egy nagyból. Ahol az ütőhangszerek szinkronban vannak ott lép be a tánc, ezeket a részeket kuse-nak nevezzük. A Forms egy olyan alfaja a táncnak, mely elegánsabb szebb. Több fajta Noh Mai tánc van. Egy se nem lassú, se nem gyors változatot Chu No Mai-nek nevezünk. Általában nők táncolnak így. A lassabb fajta tánc az a Jo No Mai. Ez is egy olyan fajta tánc melyben a táncosok többsége prostituált. A férfiak tánca Otoko Mai. A táncos nem hord álarcot ebben a táncban és kimutatja, hogy ő heroi. Egy másik férfitánc a Kami Mai, ahol a táncos úgy tesz mintha istenség volna. Ez egy gyors tánc. Ennek a női verziója a Kagura amit különféle módokon hajtanak végre. Gaku, azaz a tánc egyik utánzata, amelyben a zene kapja a főszerepet. Néhány előadás alkalmával, a táncosok igazán erotikus ruhákban vannak, és a táncukat is ehhez igazítva, lassú izgató mozgással lejtik. A viseletük amúgy gyakran a vidéki éltet idézi, egy-egy kiegészítő pl. egy bambuszkalap éppen erre hívja fel a figyelmünket. A ruhák másik legfontosabb részét képviselik az álarcok. A Noh Mai álarcok nagyon népszerűek, a közvélemény szerint ezek a legjobban kidolgozott, legművészibb álarcok egész japánban.
Bon Odorit
A Bon odori a halottak lelkeiért járt rituális tánc. Ezek a táncok minden városban, régióban változnak és mindegyikhez másféle egyedi dal tartozik. A szokásos Bon tánc lényege a yugura. A yugura körül mindig van egy nagy fából készült épület, amit külön erre alkalomra építenek. Néhány régióban a Bon odori kifejezetten a régió történelmét meséli el. Ilyenkor együtt táncolnak, és különböző jelképes tánclépésekkel emlékeznek a múltjukra, az egyik ilyen dal pl. a szénbányászat dal. A táncban használt eszközök is régiónként változnak, néhány helyen pl. ásóval és kapával, míg máshol haranggal táncolnak. A hanagasa Odori az a szokás amikor a tánc tiszteletére virágokat tűznek a kalapjukra. A Bon Odori egy nagyon szép, sőt csodálatos tánc.
Obon
Egy másik híres tánc Japánban az Obon. Az emberek az Obon-t az Obon fesztivál alatt táncolják, ezt a fesztivált minden nyáron megtartották. Obon egy minden évben megrendezendő buddhista esemény, melynek keretein belül az emberek megemlékeznek elhunyt szeretteikről. Az obon alatt úgy vélik hogy minden évben, az ősök szellemei visszatérnek ehhez a világhoz hogy meglátogassák a rokonaikat.
Nihon Buyo
A Nihon Buyo különbözik a legtöbb másik hagyományos tánctól. A Buyo-t színpadra szokták tervezni, az emberek szórakoztatására. Ezt a táncot négy évszázadon keresztül alakítotték, hogy egyre jobb és jobb legyen, míg megszületett a mai formája, amely egy igen elegáns kifinomult tánc. Ennek a táncnak négy része van. A legjelentősebb része a Kabuki Buyo Nihon Buyo, amit közvetlenül a Kabuki Buyo-ból hoztak létre, mielőtt színpadi művé vált volna. A nihon Buyo második része Noh. A Nihon Buyo felhasznál néhány elemet a Noh-ból, pl. a körkörös mozgásokat és az eszközöket. Az utolsó rész az európai és amerikai kultúrának egy keverékéből származott, amit ma Japánban találnak. Napjainkban ezeknek a kombinációjából született meg a Nihon Bulyo, ami manapság egy nagyon népszerű, és kifinomult tánc.
|