Wc
Hát igen, az ember nem is gondolná, hogy még egy ilyen jelentéktelen dologban is található érdekesség, mint a wc. Pedig, ha az ember egy kicsit is tájékozott, akkor joggal mondhatja, hogy japán egy kifejezetten fejlett ország. Na, de ennyire? Igen! Japánban ugyanis még a wc-c is gombok segítségével tudunk eligazodni. Külön gomb van arra, ha esetleg valakinek hascsikarása van, és "érdekes", de semmiképpen sem gusztusos hangokat hallat, ilyenkor ugyanis, egy gomb segítségével a wc olyan hangot ad, mintha éppen lehúzná valaki, ezzel elnyomva az egyéb, nem kívánatos hangokat. (Igaz érdekes lehet az ajtó előtt elmenve egymás után 10-szer azt hallani, hogy a benntartózkodó személy már megint lehúzta a wc-t). Egyéb iránt be lehet állítani, hogy milyen hőmérsékletű legyen a wc ülőke, ami kifejezetten télen nagyon hasznos hiszen ilyenkor az ember ráfagy az ülőkére xD. Természetesen a wc-t lehúzni is egy gombnyomás segítségével lehet, bár ha van egy kis szerencsénk, akkor akad a wc oldalán hagyományos lehúzóka is. A legszembetűnőbb különbség mégis az, hogy a wc és a bidé egybe van építve, időt és helyt megtakarítva ezzel.
Kotatsu
A kotatsu tulajdonképpen egy alacsony asztalka, mely valójában élen kap fontosabb szerepet. Ez ugyanis tulajdonképpen fűtő alkalmatosságnak számít. Az egész tulajdonképpen úgy épül fel, hogy az asztallal egyben van egy árammal fűtött vastag paplanszerűség, mely a földi ér. Igazán hasznos, hiszen akár aludni is tökéletes, illetve kellemesebb a meleg asztalnál eltölteni a vacsorát is. Régebben egyébként nem árammal, hanem megfelelő mértékben védett parázzsal volt fűtve. A kotatsu a legtöbb japán háztartásban fellelhető.
Tatami
A tatami tulajdonképpen olyasmi a nálunk is kapható gyékény, csakhogy japánban egészen más szerepet tölt be. A legtöbb japán házban legalább egy helységben a padlót tatami borítja, ami olyasmi, mint nálunk a szőnyeg vagy a parketta. Egy tatamival borított szobába csakis zokniban lehet belépni, még a házigazda által felkínált papucsot is az ajtó előtt kell hagynunk. A tatami többnyire úgy van elhelyezve a helyiség padlózatán, hogy az alatta fellelhető padló nem látszik. A tatami egyébként régebben mértékegységként is szolgált, mivel egy szoba méretét tatamikban mérték.
Futon
A futon egyfajta ágyként szolgál a japán háztartásokban. Tulajdonképpen ez amolyan matracszerűség vastag takarókkal leterítve, amelyeknek egyikével aztán takarózunk is. A futonok nagy előnye, hogy napközben nem foglalják a helyet, ugyanis súlyukat és méretüket tekintve, egyszerűen el lehet őket pakolni valamelyik szekrénybe. Ezzel együtt egész kényelmesek, is valamint még egy nagy előnyünk, hogy nem lehet róluk nagyot esni. Na meg a gerincbántalmakon is sokat segít.
Kád
Na igen ezt majdnem el is felejtettem, még valami amin több a gomb, mint a tv távkapcsolóján. Természetesen japánban a kádakat is csak a legmodernebb kivitelben találjuk meg. Be lehet állítani a víz hőfokát, illetve, hogy azt a kád meddig tarts melegen. E mellet egy szintén hasznos funkciója, hogy semmiképpen sem folyathatjuk túl sokáig a vizet, hiszen beprogramozhatjuk mennyi vízben szeretnénk fürdőt venni, és ha a kívánt mennyiségű víz már a kádban van, akkor egy hangszórón keresztül szól a kád, hogy kész a víz.
|